Prof. Dr. Hakan Kara’dan yerel seçim yorumu: Öngörümüz doğru çıktı

TCMB eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, CHP’nin büyük sıçrama yaptığı, AK Parti’nin ise ciddi gerileme gösterdiği 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin X (Twitter) hesabından bir yorum yaptı.

Prof. Dr. Kara, sabah saatlerinde yaptığı bir yorumda tüketici güven endeksi ile seçim sonuçları arasında bağlantı kurmuştu. Kara, “Seçim sonuçlarını tahmin için anketler yerine Tüketici Güven Endeksine bakmayı daha sağlıklı buluyorum” derken şu ifadeleri kullandı:

* Kritik seviyeler 80-90 arasına denk geliyor. Son 12 yılda seçimlerin öncesinde Tüketici Güven Endeksi 90’ın üzerine çıktı ve iktidar partileri kazandı. Tek istisna 2019 yerel seçimiydi. O dönemde ekonomik durgunluk nedeniyle tüketici güveni 80’lere inmişti ve muhalefet İstanbul’u aldı. Mevcut dönemde ekonomide belirgin bir durgunluk olmasa da, Tüketici Güven Endeksi şu anda 2019 yerel seçimleri ile aynı seviyelerde. Nedeni muhtemelen gelir dağılımındaki bozulma. Bu görünüm iktidar partilerinin seçimden zayıflayarak çıkacağına işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x