DEM Parti, Van’daki projelerini açıkladı

VAN – Seçime kısa bir süre kala siyasi partiler vaatlerini açıklamaya devam ediyor. DEM Parti de Van’da düzenlenen lansmanda projelerini açıkladı. Projeler 13 başlık altında toplandı.

Bir otelde düzenlenen lansman toplantısına, DEM Parti Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Neslihan Şedal ile Abdullah Zeydan, ilçe belediye eş başkan adayları, partinin il ve ilçe örgütü yöneticileri ile milletvekilleri katıldı.

Eş başkan adayları Şedal ve Zeydan projelerini salonda bulunan gazetecilere, sivil toplum örgütü temsilcilerine ve davetlilere açıkladı. “Kadın özgürlükçü yaşamı yeniden yerinde örmeye devam edeceğiz” sloganıyla gerçekleştirilen lansman aynı anda televizyondan da canlı yayınlandı.

DEM Parti Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Neslihan Şedal

‘KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ANLAYIŞLA KENTİMİZİ YÖNETECEĞİZ’

Gerçekleştirilecek projelerin sunumunu yapmak üzere Şedal ve Zeydan aynı anda sahneye çıktı. Burada bir konuşma yapan Şedal, “Mücadele ettiğimiz en önemli meselelerden biri kadına yönelik şiddet konusuydu. En temel tespitimiz kadın özgürlük sorunu çözülmeden hiçbir sorunun çözülmeyeceğine yönelik oldu. Kadın düşmanı kayyumların bir bir kapattığı kurumlarla birlikte görüyoruz ki bu saldırılar sistematik bir hal aldı. Biz buna karşı kadın özgürlükçü bir anlayışla kentimizi yöneteceğiz” dedi.

DEM Parti Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Abdullah Zeydan

‘14 BELEDİYENİN 14’ÜNÜ TEKRAR HALKA TESLİM EDECEĞİZ’

Şedal’ın ardından söz alan Zeydan ise şöyle konuştu:

“Partimiz çok ciddi ve çok önemli bir eleştiri özeleştiri yaptı. 4 bine yakın halk toplantısı yaptı. Partimizin kuruluş felsefesine dönmesi konusunda ön seçim süreçleri başladı. Partimiz çok önemli ve değerli bir karar aldı. Bu süreci ‘kent uzlaşı’ olarak tarif ettik. Ön seçim dünyada örneği benzeri olmayacak şekilde sonuçlandı. Kent uzlaşısı sadece ön seçim sürecini kapsamıyor. Kent uzlaşısı, kadın özgürlükçü paradigmamızı kapsıyor. Kent uzlaşısı ile üçüncü yol çizgimizin bir gereğidir. Kent uzlaşısı bir siyasi hedef işi değildir. Kent uzlaşısı anlayışıyla tüm yönetim kadrolarımızla birlikte köy köy, mahalle mahalle geziyoruz. Ortak ve toplumsal akılla bu kenti yöneteceğimizi ifade ediyoruz. Bu kentin çocuklarıyız, bütün kadrolarımızla halkımız Kürt halkı ve ezilen halklar üzerinde devam eden zulme ve kayyumlara karşı bir cevap şeklinde yüksek bir oy oranlarıyla seçime gideceğiz. 14 belediyenin 14’ünü tekrar halka teslim edeceğiz.”

KADINLARA YÖNELİK PROJELER AYRI BİR BAŞLIKTA ANLATILDI

DEM Parti, kadınlara yönelik gerçekleştirmeyi vadettiği projeler için ayrı bir başlık açtı. Kapatılan kadın kurumlarının yeniden açılması ve yaygınlaştırılması, kadın spor merkezlerinin kurulması, indirimli “Jin Kart” (Kadın Kart) uygulamasının gerçekleştirilmesi, kadın öğrencilere yönelik yurt projeleri, kadın semt pazarlarının kurulması, ALO Şiddet Hattı’nın kurulması, 40 yaş altı kadınlara ücretsiz HPV aşısı yapılması ve kadın kütüphanelerinin kurulması projeler arasında yer aldı.

Lansmanda; tarım ve hayvancılığa, çocuklara, gençlere, yaşlılara, engellilere, kültür ve sanata, turizme ve bilişime yapılacak olan yatırımlar ve destekler de paylaşıldı.

Lansmanın en dikkat çeken projeleri ise “Vizyon Projeler” başlığı altında paylaşılan projeler oldu.

Vizyon projeler arsasında, kentte yeni bir otogar yapılması, 30 bin kapasiteli şehir stadyumunun inşa edilmesi, kent seyir teleferiklerinin kurulması ve toplu konut projeleri yer aldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x